Triatlon – det er da det samme som Ironman ik?

Jeg har været i det her game i et år, og sidste sommer vidste jeg nærmest ikke, hvad Triatlon eller Triathlon egentlig dækkede over (og staves det egentlig med eller uden H?)

Nu ved jeg lidt mere, både om distancer, konkurrencer og de afledte discipliner.

Måske denne lille blog-tekst kan hjælpe med at opklare, at triatlon er meget mere end Ironman!

Tit når jeg fortæller, at jeg har kastet mig over triatlon, så forestiller mine venner, kolleger og bekendte sig, at jeg laver Ironman hver weekend.

Det gør jeg altså ikke:-)

Der er mange distancer inden for sporten, og her er er mest almindelige:

Svømning Cykling Løb
Mini tri 200 m 18-20 km 3-5 km
Sprint 750 m 20 km 5 km
OL 1500 m 40 km 10 km
Kvart 950 m 45 km 10,5 km
Halv Ironman (halv) 1900 m 90 km 21,1 km
Lang 4000 m 120 km 30 km
Ironman (hel) 3800 m 180 km 42,195 km

Der er en række regler ved stævnerne, og de er forskellige alt efter, om det er et stævne hvor Dansk Triatlon Forbund (www.triatlon.dk) er inde over eller om de ikke er. Der kan fx være forskel på, om man må drafte (ligge på hjul under cyklingen), og der kan være forskellige tidsrammer for de enkelte discipliner. Ved hvert stævne er der en raceguide hvor reglerne og rammerne forklares og på dagen som regel et “acebrief” hvor reglerne gennemgås. Der kan være straf, hvis man ikke overholder reglerne – fx i form af at man skal vente i strafzone i nogle minutter.

Der er to prestigefulde arrangører af den hele distance / jermand nemlig Ironman og Challenge. De kæmper om at være det mest populære brand. Man ser også hvordan nyslåede Jernmænd får tatoveret Ironman logoet på læggen eller andre steder. Faktisk er Ironman logoet det 2. mest tatoverede logo i verden.

Afledte discipliner

Duatlon er hvor man skiftevis løber og cykler – gerne af flere omgange, så man fx har 4 skift.

Swim-run eller aquathlon er hvor man skiftevis svømmer og løber – typisk med mange skift og sammen med en makker.

Exterra er en variant af triatlon, men hvor der køres på mountainbike og løbes trailløb.

img_1755

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s